
Wybór łóżka do pokoju dziecięcego to bardzo ważna sprawa. Warto o tym pomyśleć już na etapie urządzania tego pomieszczenia. Wraz z upływem czasu łóżeczko zostaje wymienione właśnie na większe łóżko. Jednak w przypadku dzieci nie kupuje się od razu takich łóżek jak dla nastolatków czy dla dorosłych. Nieodpowiednio dobrany mebel może zakłócać jakość wypoczynku Twojego malucha, a tego chce uniknąć każdy rodzic. Podjęcie odpowiedniej decyzji może więc okazać się wyzwaniem, dlatego przychodzimy z pomocą. Czym warto się kierować podczas wyboru łóżka dla dziecka, chcąc zapewnić mu jednocześnie zdrowy i komfortowy sen? Czy łóżko dla 2 latka powinno być takie samo jak łóżko dla 8 latka?
Wybór łóżka dla dziecka
Łóżko to element wyposażenia, który znajduje się w pokoju każdego dziecka. Z racji tego, że Twoja pociecha śpi średnio 12 godzin na dobę, warto zadbać o komfort jej snu. Należy pamiętać o tym, że łóżko powinno być nie tylko ładne, ale przede wszystkim bezpieczne, praktyczne i dostosowane do jego wieku. Jak powszechnie wiadomo, w przypadku dzieci łóżko to nie tylko przestrzeń do spania. Maluchy często wykorzystują ją również jako miejsce do zabawy. Mebel ten powinien być więc również trwały, solidny i odporny na uszkodzenia. Warto przemyśleć również wybór łóżek drewnianych - sosnowych, bukowych czy dębowych. Dają one gwarancję jakości i wytrzymałości, co w przypadku małych dzieci może okazać się kluczowe. Na co jeszcze zwrócić uwagę w przypadku łóżka dziecięcego? Otóż nie powinny wystawać z niego żadne niebezpieczne elementy, które w jakikolwiek sposób mogłyby zranić Twoją pociechę. Mebel ten powinien też charakteryzować się stabilnością. Kolejny ważny aspekt to wymiar. Nieco innej wielkości będzie łóżko dla 3 latka, a innej łóżko dla 6 latka. Ostatnią rzeczą, którą trzeba przedyskutować, jest kształt.
Jakie łóżko dla 2 latka?
W pierwszych miesiącach życia dziecka niemal każdy rodzic decyduje się na łóżeczko. W tym czasie maleństwo przesypia większą część dnia. Z czasem dziecko zaczyna samodzielnie wstawać, wspinać się po meblach i stawiać swoje pierwsze kroki. Zapewnienie mu odpowiedniego komfortu to bardzo ważna rzecz. Wraz ze wzrostem dziecka rosną bowiem jego potrzeby. Kiedy łóżeczko zdaje się być już nieaktualne, warto przemyśleć zakup nowego, większego łóżka dla pociechy. Ale właśnie, jakiego? Może to być łóżko wyposażone w demontowane barierki. Rozwiązanie to będzie chronić maluszka przed wypadnięciem w nocy. Z kolei, jeśli zajdzie potrzeba, wystarczy wymontować barierkę. Zwróć także uwagę, aby łóżko nie posiadało żadnych ostrych krawędzi, o które 2-latek mógłby się zahaczyć i zranić. Co powiesz na łóżko - domek w przypadku dziewczynki, a w przypadku chłopca na łóżko - auto?
Łóżko dla 3 i 4 latka
Kiedy Twoje dziecko skończy już 3-latka, to najwyższy czas, aby wymienić łóżeczko na porządne łóżko. Przede wszystkim zwróć uwagę na jego wymiary. W przypadku 2 i 3-latka sprawdzi się mebel o wymiarach 140 × 70 cm. Jednak dla 4-latka może to być za mało. Jeśli chcesz zadbać o jego komfort, wybierz większy model. Mowa o wymiarach 160 × 80 cm. Zwróć również uwagę na to, że Twoja pociecha mająca czy to 3 lata, czy też 4, ma w sobie nieskończone pokłady energii i jest niesamowicie ciekawa świata. Nowe doświadczenia i przygody towarzyszą jej niemal każdego dnia. Niestety, ale niemal też każdego dnia narażone jest na upadki czy zranienia, nawet w czasie zwykłej zabawy. To normalna sprawa. Jednak Ty, jako rodzic możesz w pewnym stopniu wyeliminować takie niebezpieczeństwa. Postaw na bezpieczne i stabilne łóżko dla 4 latka. W przypadku chłopca, jak również w przypadku dziewczynki, polecane są łóżka dla dzieci drewniane - wykonane z prawdziwego drewna. Są one o wiele trwalsze niż te wykonane ze sklejki. Zwróć również uwagę na to, aby krawędzie były zaokrąglone. Całość może dopełnić pościel w postacie z ulubionych bajek. Nie może też zabraknąć poduszek i maskotek, które kocha Twoje dziecko. Może uda Ci się też zamontować drobne lampki na stelażu łóżka? Nadadzą one przytulny i wyjątkowy klimat szczególnie wieczorową porą.
Jakie łóżko dla 5 latka i dla 6 latka?
Stoisz przed wyborem wymarzonego łóżka dla swojego 5 latka? To już etap, na którym Twoja pociecha zapewne uczęszcza do przedszkola. W związku z tym są potrzebne pewne zmiany, jeśli chodzi o pokój. W tym wieku dziecko chce pokazać dorosłym swoją samodzielność i niezależność, przynajmniej w niektórych kwestiach. Wybierając mebel do spania przede wszystkim zwróć uwagę na jego odpowiednią wielkość. Dla dzieci w przedziale wiekowym 5-6 lat łóżko powinno mieć wymiary 190 × 80 cm. Jeśli natomiast zależy Tobie na tym, aby nie zmieniać łóżka co roku, a co kilka lat, śmiało możesz postawić na nieco większy mebel. W ofercie wielu sklepów znajdziesz również modele łóżek, które „rosną” razem z dzieckiem. To genialne rozwiązanie, które pozwoli Tobie nawet zaoszczędzić. Mimo wszystko kolejnym ważnym aspektem przy wyborze łóżka powinna być kwestia bezpieczeństwa. Pamiętaj, że to wciąż dziecko, które ma w sobie duże pokłady energii!
Łóżka dla 7 latka oraz starszego dziecka
Siedem lat to wiek, w którym dziecko chodzi już do szkoły. Wówczas spędza w swoim pokoju zapewne jeszcze więcej czasu niż wcześniej. Jednak tym razem pochłania go nie tylko zabawa, ale również nauka. Łóżko przestaje być dla niego tylko i wyłącznie strefą snu czy zabawy, ale staje się też miejscem, w którym może poczytać książkę, komiks, posłuchać muzyki lub się czegoś pouczyć. Miej to na uwadze, kiedy będziesz kupować łóżko dla 8 latka. Powinno ono mieć zagłówek, dzięki któremu maluch będzie mógł się wygodnie oprzeć. Najlepiej, aby zagłówek był odpowiednio wyprofilowany. W ten sposób zadbasz o zdrową postawę i komfort swojego syna czy córki. Sprawdzić mogą się również modele łóżek wysuwanych. To parterowe łóżka, które dodatkowo u podnóża posiadają wysuwaną szufladę. Można przeznaczyć ją na przechowywanie różnych rzeczy, np. zabawek czy pościeli, ale można również umieścić w niej materac. Dzięki temu, kiedy koleżanka czy kolega z klasy przyjdzie nocować, bez większego problemu znajdzie się dla niej czy też dla niego miejsce do spania. O takim łóżku marzy niejedno dziecko!
Łóżko piętrowe dla dzieci
Zastanawiasz się, czy łóżko piętrowe to aby na pewno dobry wybór, jeśli chodzi o Twoje dzieci? Otóż okazuje się, że to naprawdę praktyczne rozwiązanie do pokoju dziecięcego. Takie łóżko sprawdzi się w przypadku przede wszystkim niewielkich przestrzeni, które chcemy właściwie zagospodarować, a w dodatku zapewnić odpowiedni komfort w czasie snu dwójce dzieci. Kiedy warto pokusić się więc o takie rozwiązanie? Łóżko piętrowe jest polecane, ale w przypadku starszych dzieci. Posiadają one zdecydowanie większe umiejętności i zdolności ruchowe. Poza tym, spanie np. na piętrze nie stanowi już dla nich niebezpieczeństwa czy zagrożenia. Jeśli chcesz zdecydować się na łóżko piętrowe dla 4-letniego dziecka, przemyśl to dobrze. Nawet jeśli miałoby ono spać na dolnym łóżku. To tylko dziecko i zawsze może wpaść mu pomysł do głowy, aby wspiąć się na łóżko znajdujące się na piętrze. Na górnym łóżku powinno spać dziecko, którego sen jest spokojny, które w czasie nocy nie rzuca się i nie przemieszcza się po całej powierzchni materaca. Łóżko piętrowe to dobry wybór, kiedy jesteś przekonany, że Twoje dzieci są na nie gotowe. Świetnym rozwiązaniem w przypadku 8-letniego dziecka czy nawet starszego, może być łóżko piętrowe w zestawie. Charakteryzuje się ono tym, że łóżko faktycznie znajduje się na piętrze. Z kolei przestrzeń pod nim zostaje wykorzystana i umieszczono w niej biurko, szafki oraz jedną większą szafę. Schody prowadzące do materaca posiadają barierkę, a dodatkowo są doskonałym miejscem do przechowywania w formie szuflad. To rozwiązanie sprawdzi się w przypadku niewielkiego pokoju dziecięcego, a co więcej, sprawi Twojej pociesze mnóstwo frajdy.
Łóżko dla dziecka - jakie wybrać?
Kluczową zasadą przy wyborze łóżka dla pociechy jest zawsze bezpieczeństwo. Niezależnie, ile ma ona lat. Kolejnymi istotnymi kwestiami są oczywiście komfort snu, stabilność oraz trwałość mebla. Jeśli chcesz cieszyć się udanym zakupem przez wiele lat, postaw na łóżka drewniane, a szczególnie te z sosny, buku czy z dębu. Ostatnią rzeczą, nad którą warto się pochylić, jest funkcjonalność. Bowiem łóżko nie musi jedynie służyć jako miejsce do spania. Może posiadać dodatkowe miejsca, które wykorzystasz jako przestrzeń do przechowywania.