
Drewniane meble z pewnością mają wiele zalet. Z tych ważniejszych można wymienić trwałość, uniwersalność, ponadczasowość, wyjątkowy charakter, czy naturalne wykończenie. Można by wymieniać w nieskończoność. Coraz więcej osób docenia atuty drewnianych mebli. Odpowiednie czyszczenie mebli drewnianych sprawia, że nawet pomimo upływu lat prezentują się one wyjątkowo. Jeśli w swoim domu posiadasz meble z drewna, zadbaj o odpowiednią ich pielęgnację, a one odwdzięczą ci się niezawodnością i pięknym wyglądem przez długie lata. Decydując się na meble z drewna, musisz pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Kilka prostych kroków sprawi, że posłużą Ci przez długie lata i zachowają najlepszy wygląd. Czym czyścić drewniane meble? Jak je odpowiednio zaimpregnować? Czego unikać podczas codziennego użytkowania? Odpowiedzi znajdziesz w tekście poniżej.
Czym czyścić drewno?
Jeśli chcesz cieszyć się dobrą kondycją i długą żywotnością mebli drewnianych, jak najdłużej warto wprowadzić do rutyny sprzątania wnętrza zabiegi pielęgnacyjne i systematyczne czyszczenie za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego celu preparatów. Najgorsze co możesz zrobić swoim drewnianym meblom, to kupienie uniwersalnych środków. Czym czyścić drewno? Wybierając produkt do czyszczenia, kieruj się przede wszystkim rodzajem drewna. Warto zapamiętać, że inne środki stosuje do czyszczenia mebli olejowanych, lakierowanych czy woskowanych. Wybierz produkt, który nada się do Twojego typu mebli drewnianych. Środki, które mają inne zastosowanie, mogą niekorzystnie wpłynąć na powierzchnię mebli. Nieprawidłowe czyszczenie mebli drewnianych może pogorszyć ich stan, przez co nie będziemy mogli cieszyć się ich wyjątkowym wyglądem. Pamiętaj też o kilku ważnych zasadach przy czyszczeniu mebli drewnianych. Po pierwsze nie należy nakładać produktu bezpośrednio na mebel. Najpierw nałóż preparat na miękkie, delikatne gąbeczki lub ściereczki. Taką nasączoną gąbkę przyłóż do mebla. Używaj innej ściereczki do nanoszenia preparatu, a innej do usunięcia rozpuszczonego brudu. Ważną zasadą jest także, aby drewniane meble zawsze przecierać zgodnie z kierunkiem usłojenia. Do czyszczenia mebli drewnianych używamy najczęściej preparatów zawierających wosk lub olej, np. olej lniany. To właśnie olej czy wosk są w głównej mierze odpowiedzialne za ochronę mebli przed działaniem wilgoci oraz, co bardzo ważne, przed zbytnim osiadaniem kurzu. Jednocześnie dzięki ich użyciu nasze drewniane meble uzyskują przepiękny połysk.
Czym usuwać kurz z mebli w codziennych porządkach?
Meble drewniane przetrwają dziesięciolecia, o ile będziemy je traktować z uwagą i delikatnością. Dlatego, aby pozbyć się z ich powierzchni zalegającego kurzu, co powinno się wykonywać raz na kilka dni, należy użyć miękkich, niepylących się ściereczek lub bawełnianych, niestrzępiących się szmatek. Warto wiedzieć, że wciąż dostępne są w wielu sklepach miotełki do kurzu ze strusich piór, które idealne sprawdzą się do odkurzania drewnianych mebli, a przy okazji będzie to ciekawy gadżet w domu.
O czym warto wiedzieć czyszcząc drewniane meble
Decydując się na drewniane meble, warto znać kilka trików, które pomogą nam w utrzymaniu mebli w jak najlepszym stanie. Do czyszczenia oraz nakładania np. olejków nabłyszczających w trudno dostępnych miejscach możemy używać pędzelków. Pomogą nam także przy usuwaniu kurzu z antyków. Świetnie sprawdzą się do tego pędzelki z włosia owczego lub strusich piór. Pomocna w czyszczeniu drewnianych mebli często okazuje się też zwykła oliwka dziecięca, która dostępna jest w każdej drogerii. Jednak należy używać jej w bardzo niewielkich ilościach. Kolejnym nieoczywistym rozwiązaniem jest trik, że meble dębowe możemy przecierać ciepłym piwem bądź cukrem pudrem. Zabieg ten skutecznie doda im blasku na dłużej. Rysy na drewnianych meblach są bardzo nieestetyczne i mogą denerwować. Dobra wiadomość jest taka, że można się ich pozbyć dzięki wazelinie. Należy nałożyć na powierzchnię i po 24 godzinach wypolerować. Niezwykle skuteczną bronią w walce z kurzem, którego powinniśmy pozbywać się regularnie, są specjalne preparaty w spreju, które usuwają go i zapobiegają jego osiadaniu, a w dodatku nadają meblom przyjemny zapach. Możesz wybierać spośród wielu nut zapachowych i wybrać swój ulubiony zapach.
Czego drewniane meble nie lubią?
Zacznijmy od tego, czego unikać, jeśli posiadamy drewniane meble w domu. Po pierwsze drewno bardzo nie lubi wody. Należy uważać nie tylko na tę przypadkowo rozlaną na blacie, ale również wodę użytą do czyszczenia mebli drewnianych. Drewnianych mebli nie należy przecierać wilgotną szmatką, ponieważ czyszczenie na mokro może powodować rozmiękczanie materiału. W przypadku mebli zabezpieczonych olejem mycia z dodatkiem wody jest niewskazane, przy meblach lakierowanych, natomiast niezalecane. Drewnianym meblom szkodzi także wysoka temperatura. Drewniane meble ustawione w pobliżu kominka lub kaloryfera mogą ulec wypaczeniu. Na drewnianych blatach nie należy stawiać gorących naczyń, garnków, szklanek z gorącą herbatą czy gorących talerzy - powoduje to powstawanie nieestetycznych i trudnych do usunięcia śladów. Blaty kuchennych drewnianych szafek, stołu czy biurka warto zatem zabezpieczać za pomocą podkładek. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że promienie słoneczne padające przez dłuższy czas na meble również mogą powodować blaknięcie drewna. Warto wspomnieć także o nieodpowiednim czyszczeniu i konserwacji. Wiele ludzi nie wie, jak się za to zabrać, przez co mogą tylko zaszkodzić swoim drewnianym meblom. Drewno należy czyścić wyłącznie miękką szmatką, by uniknąć zarysowań. Nie sprawdzą się żadne szorstkie gąbki często używane w kuchni.
Jak czyścić lakierowane meble w kuchni?
Jesteś fanem drewnianych mebli? Dobra wiadomość jest taka, że możesz je mieć także w kuchni. Należy wtedy wybrać drewno lakierowane. Jeśli chodzi o to, czym czyścić meble lakierowane drewniane, sprawa jest bardzo prosta. Jeśli tylko nie pojawiają się poważniejsze zabrudzenia, używaj bardzo delikatnie zwilżonej ściereczki. Po czyszczeniu możesz nałożyć na meble lakierowane odrobinę wosku pszczelego. Jeśli na meblach lakierowanych pojawiają się poważniejsze zabrudzenia, powinniśmy sięgnąć po odrobinę płynu do naczyń lub mydła, a nawet nasączyć ściereczkę kilkoma kroplami denaturatu. Co bardzo ważne, wszystko musimy w późniejszym etapie wytrzeć do sucha. Czyszczenie z kurzu i brudu likwiduje warstwę ochronną mebli lakierowanych, dlatego po usunięciu zanieczyszczeń należy ponownie zabezpieczyć drewniany mebel. Wybierając przeznaczony do tego celu preparat, warto wziąć pod uwagę końcowy efekt, połysk czy mat. Podczas jego nakładania używaj czystej ściereczki z mikrofibry i delikatnie wetrzyj środek w drewno, następnie przetrzyj jego powierzchnię czystą ściereczką.
Technika konserwacji mebli drewnianych, czyli lakierowanie
Lakierowanie to dobre rozwiązanie w przypadku mebli w kuchni lub stołu. Chodzi o meble, które są intensywnie używane i eksploatowane w każdym domu, a także narażone na zamoczenie, zadrapanie itp. Lakier pokrywa drewno szczelną warstwą, dzięki czemu stają się one odporne na wodę, zabrudzenia i zarysowania. W zależności od indywidualnych preferencji można wybrać opcję błyszczącą lub matową. Żeby powstała trwała powierzchnia, potrzeba nałożyć kilka cienkich warstw.
Zostaw odpowiedź
Wszystkie pola są wymagane